Alžírsko

  • warning: include_once(./themes/engines/phptemplate/phptemplate.engine): failed to open stream: No such file or directory in /www/mapyafriky.cz/mapyafriky.cz/includes/theme.inc on line 155.
  • warning: include_once(): Failed opening './themes/engines/phptemplate/phptemplate.engine' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php:/www/mapyafriky.cz:/www/mapyafriky.cz-tmpdir') in /www/mapyafriky.cz/mapyafriky.cz/includes/theme.inc on line 155.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ninesixtyrobots_username' not found or invalid function name in /www/mapyafriky.cz/mapyafriky.cz/includes/theme.inc on line 617.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'ninesixtyrobots_breadcrumb' not found or invalid function name in /www/mapyafriky.cz/mapyafriky.cz/includes/theme.inc on line 617.

Vlajka AlžírskaHlavní město: Alžír | Rozloha: 2 381 741 km² | Počet obyvatel: 34 895 000 (odhad 2009) | Jazyk: arabština

Alžírsko je druhou nejrozlehlejší zemí Afriky a arabského světa hned po Súdánu. Sousedí s Tuniskem, Lybií, Nigerem na jihovýchodě, Mali a Mauretánií na jihozápadě, Marokem a marokem ovládanou Západní Saharou. Na severu omývá břehy Alžírska Středozemní moře.

Původními obyvateli Alžírska jsou Berbeři, později se zde rozkládala říše Kartága a ještě později sem zasahovala sláva Říma. Později se o nadvládu nad Alžírskem pralo Španělsko s Francií. Francouzská vláda zvítězila a obsadila Alžírsko až do roku 1954, kdy začala válka za nezávislost (viz. dějiny Alžírska).

Dodnes je díky tomu Alžírsko poměrně nestabilní a nebezpečnou zemí. V původních obyvatelích je stále živa nenávist k Francouzům. Obrovská země přitom má co nabídnout jak v oblasti turismu, tak i starověkých památek a pohostinství. Hlavní město Alžír (Al-Džazáir) bylo vybudováno inspirováno Paříží.

Většina obyvatel vyznává jako náboženství islám. Většina se hlásí k sunnitskému směru a malikovskému ritu. V zemi žije přibližně 10.000 křesťanů. Úředním jazykem je arabština, bežně se však používá francouzština. Velká část původního obyvatelstva používá jako rodný jazyk některý z berberských dialektů. V ropném sektoru je používána i angličtina.

Platí se zde alžírským dinárem (1 dinár = 100 centimů), přijatelné je také Euro a americké dolary v mezinárodních hotelech. Podobně jako v některých dalších muslimských zemích začíná pracovní týden sobotou a končí středou. Ve čtvrtek se nepracuje ve státních institucích s výjimkou bankovního sektoru (avšak jen do 12 hod.), soukromé firmy většinou také nepracují. Pátek je dnem pracovního klidu pro státní i soukromý sektor, otevřeny jsou jen některé soukromé obchody s potravinami.

Alžírsko není součástí Evropské unie, nicméně snaží se o asociační dohodu. Stejně tak se snaží o vstup do WTO, Světové obchodní organizace. Investiční příležitosti v této zemi jsou obrovské. Tomu odpovídají i časté a opakující se návštěvy na vysoké úrovni a doprovázející podnikatelské mise, zejména z Francie, Itálie, Španělska, ale i dalších zemí EU, které v minulosti nejevily o Alžírsko přílišný zájem. Také Česká republika má této zemi co nabídnout.

Info do patičky.